Crowdfunding co oznacza i na czym polega

Październik 14th, 2010

finanse

Crowdfunding, jest formą finansowania różnorodnych projektów przez społeczności, które wokół tych projektów są zorganizowane.

Dane przedsięwzięcie, finansowane jest ze środków pochodzących z dużej liczby drobnych, pojedynczych wpłat, od osób zainteresowanych danym projektem. Internet w tym przedsięwzięciu odgrywa istotną rolę, dlatego, że to właśnie dzięki niemu informacja o projekcie wychodzi na zewnątrz, gromadząc wokół niego zainteresowane społeczności. Crowdfunding, jest określeniem stosowanym w odniesieniu do zbiórek, które są prowadzone na specjalnych platformach internetowych, stworzonych właśnie na potrzeby tego przedsięwzięcia, rzadko też udział w nim biorą serwisy społecznościowe, oraz blogi.

W Polsce działa Polskie Towarzystwo Crowdfundingu, promujące określenie „finansowanie społecznościowe”, które jest polską nazwą dla zjawiska crowdfundingu, oraz którego celem jest ukształtowanie prawnego oraz gospodarczego otoczenia, umożliwiając powszechny dostęp do finansowania społecznościowego, jako źródła kapitału w Polsce.